Свети Сава, школска слава

Савиндан је празник Српске православне цркве који се слави 27. јануара (тј. 14. јануара по старом календару), којим се обележава успомена на Светог Саву, принца династије Немањића, српског просветитеља и првог архиепоскопа српског.

Свети Сава је установљен за школску славу одлуком Совјета Књажества Србског 2. јануара 1840. године, а на предлог Атанасија Николића, ректора Лицеја из Крагујевца. Атанасије Николић је наставничким саветима Лицеја и гимназијама предложио тај дан као празник свих школа. На његов предлог представници државне и црквене власти прописали су да се Свети Сава проглашава за патрона свих наших школа и да се од тада 14/27. јануара у свим школама најсвечаније прославља.

Због епидемиолошке ситуације нисмо у могућности да Светог Саву прославимо како доликује у школи. Позивамо вас да погледате презентацију коју су за вас припремиле ученице 8-3 разреда Дуња Стоев и Тамара Блануша уз подршку наставнице историје Љиљане Хрнчић, као и Игроказ „Свети Сава- светионик српске земље“ који је са ученицима припремила вероучитељица Снежана Здравковић.

Отац Владимир Петковић обавиће резање колача у просторијама школе уз присуство запослених и неколико ученика.

Обраћање Светом Сави

Слободан Ракитић

Устани из хлеба, Свети Саво,
Из зрна соли,
Из овчјег руна, из вучје земље,
Из зделе млека,
Из пшенице и ражи!
Трпеза за којом смо,
Твоја је трпеза,
Хлеб који ломимо,
Од твог је жита,
Вино које пијемо,
Твоје је вино.
Устани из воде преображене,
Из плода и ветра!
Устани из вина, из горе,
Из слова и из кошнице.
Изгнани хлебови
Преко поља прелећу.
Светли зрно пшенице
Ил дете у колевци
Дечје нас очи воде
У другу земљу.
Устани, Свети Саво,
И благослови хлеб
Који једемо!

Свим ученицима и наставницима честитамо школску славу- Светог Саву!

Преузмите PowerPoint презентацију коју су направили наши ученици. ПРЕУЗМИ

Игроказ поводом Савиндана