Савети психолога и педагога поводом ванредног стања

О СТРАХУ

(савети психолога и педагога поводом ванредног стања)

Страх је емоционална реакција на опасне и угрожавајуће ситуације. Данас велики број деце и одраслих људи осећа страх услед великих промена у нашој околини и начину живота.

Добро је зато рећи детету: „Разумљиво је да се плашиш, и ми одрасли осећамо страх,али заједно ћемо му се супротставити. “

Стога и јесте важно да ових дана деца буду уз особе у које имају поверење и које ће створити атмосферу у којој дете има слободу да изрази страх. Треба охрабрити дете да се отвори и вербализује своје емоције.

Постоје добре технике за изражавање страхакроз игру и ликовне активности.

Будите инвентивни, претворите страх у игру и опустите ситуацију. Играње улога, вајање,цртање су добар начин да дете овлада страхом уз помоћ одраслог. Осим тога , причање детету о сопоственом страху, страху других људи, причање бајки и прича, помаже детету да се лакше изрази, прихвати и превлада ситуацију.

У смањењу страха веома помажу вежбе дисања и физичка активност.

Додир и загрљај ће свима пријати и умањиће бриге и страх.

Када дете добије адекватну подршку, разумевање и информације, оно ће брже и лакше превазићи страхове.

Важно је да се нагомилана непријатна осећања не потискују, да се што пре изразе и поделе са другима,јер се дељењем све смањује, САМО СЕ ЉУБАВ ДЕЉЕЊЕМ УВЕЋАВА.

Препоручујемо: Учење на даљину - ПРЕУЗМИ ПРЕЗЕНТАЦИЈУ

ВАША  ПП СЛУЖБА