Одељење 4-4 у историјском архиву

• Место: Панчево

Ученици IV4 разреда су 22. 3. 2023. посетили Историјски архив у Панчеву са својом учитељицом Невенком Петровић. Циљ посете био је упознавање са начином прикупљања и складиштења писаних историјски извора. Њихов домаћин и предавач био је господин Маријан Дакић.

Ученици су сазнали да се архивска грађа мери кутијама и метрима у којима су разна лична документа, потврде, дипломе, нацрти, судска решења, пресуде и сл. и да се у Архиву Панчева чува грађа од 10 километара и да је један од највећих у Србији. Видели су најстарији нацрт за изградњу хиподрома у нашем граду.

Ученик Константин Ђоровић је поставио питање домаћину о најстаријем документу који се чува у нашем Архиву и сазнали су да је то католичка матична књига рођених из 1734. године. Иначе, за потрагу било чијих података важно је да се нагласи податак о вероисповести јер су матичне књиге рођених биле црквене.

На питање Ученика Лазара Јанићијевића колико су веродостојни ови извори, господин Дакић је нагласио да се у Архиву чувају само оригинали, не и преписи, тако да су то најверодостојнији документи.

Мијат Станојевић је желео да зна који је то језик којим се писало у то време јер му је нејасан и нечитљив. Тако су се ученици први пут сусрели са славеносрпским језиком.

Сазнали су и то да се сва документа посебним апаратима сликају и преносе у дигитални облик и на тај начин се додатно чувају.

Посебан куриозитет ове посете био је поклон који је уприличен ученицима, на дан упокојења Михајла Пупина – фотокопија његовог Извода из матичне књиге рођених.

Ученици су радосни и пуни нових сазнања и утисака завршили своју посету.