Март, месец српског језика - Радионица за ученике 8. разреда

• Место: Панчево

Језичке игре

Језичке игре осмишљене су са циљем популаризације језика, промишљања деривационих и лексичких појава кроз игру.

Радионицу чини неколико игара које учесници пролазе индивидуално, у пару или мањој групи. Подстиче се размишљање, повезивање, креативан приступ решавању проблема, али и тимски рад и међусобно уважавање.

Радионицу реализује професорка српског језика у Гимназији „Урош Предић“ мр Валентина Паровић.  Учешће у језичким игрицама је узело 20 ученика 8.разреда.

За загревање – слагалица

Индивидуално. На основу добијених слова треба саставити што више речи, али и најдужу реч.

Деривационо гнездо 1

У пару. Ученици добијају стимулус (нпр. учити) и треба да начине што више нових речи.

Деривационо гнездо 2

У пару. Ученици добијају стимулус нпр. певати) и задатак да начине што више именица, придева, глагола

Како се ово зове?

У малој групи. Измисли нову реч. Ученици добијају задатак да неким начином назову постојећи предмет (већ именован). Могу да се служе деривационим моделима или лексичким механизмима (нпр. перница, оловка, ужина, уџбеник).