Чеп за хендикеп

Иако смо децембра 2016.г. успели да обезбедимо инвалидска колица за нашег ученика, Ученички парламент је уз подршку осталих ђака наставио да сакупља чепове у оквиру акције „Чеп за хендикеп“.

Од почетка другог полугодишта сакупљена је већа количина чепова коју смо предали Удружењу у нади да ћемо још некоме ван наше школе помоћи да добије инвалидска колица или неко друго помагало.

Чеп за хендикеп – О организацији

Удружење “Чеп за хендикеп” представља изворну “грассроотс” грађанску иницијативу коју су покренуле особе са инвалидитетом (ОСИ) – корисници механичких и електричних ортопедских помагала у циљу унапређења сопственог положаја. У том смислу, Удружење је настало као друштвена реакција на неповољну законску регулативу у Србији, која предвиђа замену ортопедских помагала у веома дугим, а понекад и нехуманим роковима (3-6 година у зависности од инвалидитета), у поређењу са знатно краћим роковима у земљама ЕУ.

Још као неформална група, захваљујући подршци Траг фондације, покренули смо акцију под називом “Чеп за хендикеп”. Акција, која траје непрекидно од 2013. године, функционише тако што грађани добровољно прикупљају чепове са пластичних флаша, које ми преузимамо и продајемо рециклерима. За добијени новац угроженим ОСИ (транспарентно, на основу приспелих пријава и према процени наше Стручне комисије) купујемо одговарајућа нова и половна ортопедска помагала.

Мрежа наших сарадника непрестано расте у чему нам помаже 90 обучених волонтера на целој територији Србије. Чепове за нас прикупља: 330 вртића, 460 основних школа, 140 средњих школа, 7 министарстава, 6 амбасада, преко 440 друштвено одговорних компанија и предузетника из целе Србије (међу којима су Coca Cola,, МТV, Heineken, Апатинска Пивара, Carlsberg, Народна банка Србије, Хемофарм, Фриком, Gomex, Имлек, ПКБ, МК Group и други; део мреже наших сарадника доступан је на нашем сајту ).

Мисија

Мисија удружења „Чеп за хендикеп“ је побољшање квалитета живота особа са инвалидитетом и залагање за остваривање пуног потенцијала сваке особе са инвалидитетом, уз коришћење расположивих ресурса у заједници.

Визија

Друштво у коме ОСИ имају равноправан приступ свим сегментима живота као и особе без инвалидитета. Визија Удржења је промоција хуманих вредности и волонтерског активизма, едукација о проблемима са којима се сусрећу ОСИ у нашој земљи, развој емпатије код деце и одраслих као и подизање еколошке свести о управљању отпадом.

Етика

Наша етика базирана је на транспарентности, недискриминцаија по националности, полу, узрасту итд. Такође, максимално се трудимо на поштовању људских права, интегритета и достајанства личности и поштовању ангажованих волонтера на свим нивоима.

Галерија слика